Yaşam Kalitemizi, Bildiklerimizden Çok Bilmediklerimiz Belirliyor Olabilir mi? – Selim Geçit


Organizasyonel Davranış, Belirsizlik, Karar Verme, Kritik Düşünme


ÖZET FİKİR

Tecrübe ettiğimiz başarısızlıkları, mutsuzlukları rasyonalize ederken geçmiş tecrübelerimize, yani Bildiklerimize odaklanırız.

Ancak çoğunlukla başımıza gelen olumsuzluklar bilmediklerimiz yüzündendir. (ÖRN “Bak bu neden oldu biliyor musun ?”, “Bence bu olan bitenin sebebi şudur vb)

Kendimizle barışık olmaya eğilimli olan doğamız gereği, başımıza gelen felaketleri aslında BİLGİSİZLİĞİMİZ yüzünden yaşadığımızı kabul etmektense, şansızlığımızı ya da kaderimizin kötülüğünü, karşımızdaki kişinin anlayışsızlığını ya da birlikte hareket ettiğimiz kişilerin beceriksizliğini gerekçe göstermeyi tercih ederiz.

PROBLEM

Kendimizle barışık olmaya eğilimli doğamızın gereği, başımıza gelen felaketleri aslında BİLGİSİZLİĞİMİZ yüzünden yaşadığımızı kabul etmektense, şansızlığımızı ya da kaderimizin kötülüğünü, karşımızdaki kişinin anlayışsızlığını ya da birlikte hareket ettiğimiz kişilerin beceriksizliğini gerekçe göstermeyi tercih ederiz.

Tecrübeli üst düzey yöneticiler bile zaman zaman yetkin olmadıkları görevlere talip olmaktan en küçük bir rahatsızlık duymaz ve aksine bunu bir “hak” olarak görebilirler. Bunun yanında yetkin, rasyonel  bireyler ise çalışma hayatında “objektif ve  alçakgönüllü” davranarak öne çıkmayabilirler.

Bu bireyler “kıymetlerinin bilinmesini” bekleyecekler (ve “bilinmeyince” için için kırılacaklar ve kendilerini daha da geriye çekeceklerdir) ve muhtemelen üstleri tarafından da “ihtiras eksikliği” ile suçlanacaklardır.

Konuyu Netleştirmek Kısa Bir Vaka

Vaka: Buğulu Ön Cam

Eşimle ilk arabamıza henüz ABS ve AIRCONDITION’un (A/C) standart olmadığı 94 yılında sahip olmuştuk.

Çocukluğumdan itibaren araba kullanmaya büyük bir hevesim olduğundan babamı dikkatle izler ve o dönemde hiç endişeyle karşılanmadığı için önde oturup “araba kullanmaca” oynarken  sürekli babamın hareketlerini ve yüz ifadelerini takınırdım. Onun gibi vites tutar, onun gibi bakardım dikiz aynasından.

Araba kullanırken karşılaşılan zorluklarla nasıl başa çıktığım konusunda da babama benzediğimi yıllar sonra fark ettim.

95 yılı için “norm” ancak benim için büyük bir sıçrama sayılabilecek TOYOTA COROLLA ailemize katıldığında büyük heyecan yaşamıştık. (Sevgili kayınpederime bu vesileyle teşekkürü borç bilirim)

Kasım ayı olduğunu hatırlıyorum, yağmurlu bir havada eşim ve kayınpederimle birlikte İstanbul içerisinde bir yerden bir yere gidiyorduk.

Yağmur yağdığında karşılaştığımız ön camdaki buğulanma…..

Yağmur yağdığında hep karşılaştığımız ön camdaki buğulanma ile başa çıkmak için yine babamdan öğrendiğim ve sol ön koltuğun sol alt köşesinde sakladığım AĞIR TOPU’mu yani naylon torba içerisinde saklanan elma sirkesi ve su ile nemlendirilmiş bez parçamı olduğu yerden bir çırpıda çıkarıp, camdaki buğuyu silmeye başladım.

Bir elimle ön camı silerken yüzümde, “tek elle  kullanırken bile sürüş hakimiyetimin ne kadar iyi olduğunu” ortaya koyan bir hoşnutluk ifadesi  taşıyordum. Keyfim ve özgüvenim yerindeydi.

Kayınpederimin ustaca sürüşüme iltifat edercesine gazetesini okuyor olması da ayrıca hoşuma gitmişti.

Yüzünde şaşkın ve kurnaz bir gülümseme belirdiğini fark ettim yan gözle. Mutlaka okuduğu yazı ile ilgilidir diye düşünüp hiç üstüme alınmadan “cool” gülümsememi taşıyarak arabayı ustaca sürmeye devam ettim.

Camı temizlemem bitmek üzereydi ki…

Camı temizlemem bitmek üzereydi ki, kayınpederim olabildiğince alçak gönülü, bir o kadar da özgüvenli bir ton kullanarak “Buğuyu temizlemek istiyorsan AIRCONDITION’u açsana” dedi .

Kalbini kırmadan, gururunu incitmeden nasıl söyleyebilirdim ki “Soğutucuyu kışın ortasında kullanmak çok yanlış olucak baba” diye .

Belli ki, yaşı gereği kimi teknolojilerde tam olarak güncel değildi, hangi teknolojinin ne için ne zaman kullanılabileceği ile ilgili bilgi eksikliği vardı.

Olabildiğince saygılı ve sempati dolu ve bu kez biraz daha ciddi bir tavırla “soğutucuyu çalıştırmak kışın çok etkili olmayabilir belki” dedim.

Bir yandan da içimden “içerideki ısı düşerse dışarının ısısıyla dengelenecek ve buğu tutmayacak diye düşünüyor sanırım” diye geçirdim ve biraz da üzüldüm. Çünkü buğu olmaması için buz gibi bir araba içerisinde seyahat etmek çok akıllıca da gelmemişti bana.

Ben kayınpederime kibarca bu durumu nasıl izah edeceğimi düşünürken….

Ben kayınpederime kibarca bu durumu nasıl izah edeceğimi düşünürken kafasını okuduğu gazeteden kaldırıp, kendinen emin hareketlerle önce A/C tuşuna basıp aktif hale getirdi, fan hızını artırdı daha sonra ısı ayar düğmesini KIRMIZIYA doğru biraz daha çevirdi ve “birkaç dakika sonra geçer buğu” dedi .

Az sonra yaşayacağı mahcubiyetin hiç farkında olmadan gazetesini hafifçe silkeleyip göz hizasına getirdi ve tekrar okumaya koyuldu.

Madem “o kadar iyi!” biliyordu, ben de “ders olsun!” diye hiç müdahale etmeden beklemeyi yeğledim. Nasılsa az sonra içerisi buz gibi olduğunda ya da A/C çalışmadığında bana bırakacaktı yine “kumandayı” .

Üç dakika geçmeden içerideki buğulu camlar yerini tertemiz camlara bırakırken, nemli hava da, dengeli sıcak ve taze bir havaya dönüşüverdi.

Olan bitene inanmak istemiyordum ama “BİLMEDİĞİMİN, FARKINDA OLMADIĞIM bir gerçeğin, BİLDİKLERİMDEN daha faydalı olabileceğini” derin bir acı ve büyük bir mahçubiyetle tecrübe ettim.

Bu utanç verici durum yüzünden terlemeye başladığımı belli etmemek adına konuyu değiştirmenin en akıllıca adım olacağını düşünerek “köprü geçişlerini pahalandırmışlar duydunuz mu?” dedim yüzümde acı dolu bir gülüşle. 

Tek teselli eşimin  elindeki kitaba odaklandığı için olan bitenin farkında olmamasıydı.

NE(LER) YAPABİLİRİZ?

NASIL DÜŞÜNEBİLİRİZ?

1) BİLDİKLERİMİZ YERİNE BİLMEDİKLERİMİZİ KULLANARAK AKIL YÜRÜTEBİLİRİZ

Yüzleştiğimiz problemleri anlamak, anlamlandırmak ve çözmek için “bildiklerimize ve önceki tecrübelerimize başvurmak” yerine “bu problemle ilgili neyi/neleri  BİLMEDİĞİMİZİ” sorgulayabiliriz. (ÖRN: Çevremizdekilere “Buğu problemiyle başa çıkmak için ne yapıyorsunuz?” diye sorabilir ya da “Ne yapılsaydı A/C ünitesi buğu sorununu çözebilirdi?” diye düşünebiliriz. Belki cevap gözümüzün önündedir sadece aramadığımız için bulmamışızdır (A/C tuşu hep oradaydı)

2) BİLMEDİKLERİMİZİN BİLDİKLERİMİZDEN DAHA FAZLA OLDUĞUNU HATIRLAMALIYIZ

Her durumda bilmediklerimizin bildiklerimizden çok daha fazla olabileceğini hatırlayabiliriz. (Buğudan kurtulmak için bir tek yöntem biliyor ve kullanıyorum, mutlaka BİLMEDİĞİM başka yöntemler de olmalı, bunları nasıl ve kimden öğrenebilirim?)

3) BU NEYE BENZİYOR YERİNE BU NEDİR DİYE DÜŞÜNEBİLİRİZ

Bir problemle kaşılaştığımızda BU “NE”YE BENZİYOR? (bildiklerimden hangisine), yerine, bir olgu ile ilk kez karşılaştığımızda düşüneceğimiz gibi  BU NEDİR? diye düşünmek faydalı olabilir. (“Arabadaki buğulu cam problemi evdeki buğulu cam problemine benziyor, evde buğuyu elle temizleyebiliyoruz” yerine, “Arabadaki buğu problemi neden oluyor? Bunun için ne yapılabilir? Başkaları ne yapıyor?” diye düşünülebilir.)

4) SONUÇLARI DOĞURAN SEBEPLERİN “NE YAPILMADIĞI” İÇİN ORTAYA ÇIKMIŞ OLABİLECEĞİNİ DÜŞÜNEBİLİRİZ

Örneğin bir anda hasta olmamız, aldığımız bir mikropla açıklanabilirken bu mikropla başa çıkmak için ihtiyacımız olan bağışıklığın eksik olmasının sebebi çoğunlukla yaptıklarımızdan ziyade YAPMADIKLARIMIZLA açıklanabilir (Buğu ile başa çıkmak, daha önce kullanıcı el kitabını okumuş olsaydık çok daha kolay olabilirdi. Rol modellerimizi daha çok “araba kullanırken” gözlemleriz, el kitabı okurken değil.)

İlham Kaynakları Ve Okuma Önerileri

Görseli tıklayınız

Fark Yaratmak İçin Burayı Tıklayın

İş Dünyasında Fark Yaratmak İçin Neler Yapıyoruz?

1) Business Review Workshopları

Yönetim literatürünün devrim yaratmış fikirlerini kavramak için
Business Review Workshop Oturumları (4 saat -15 ile 50 kişilik gruplar için ideal)
 
4 saat sürer, katılımcı sayısı sınırı yoktur. Yönetim literatüründen seçilmiş bir makale, görseller, videolar ve vaka analizleri ile (Seminer/Workshop formatında) aktarılır. (bir tam gün eğitim ücreti uygulanır)
Business Review Workshop Oturumları

SAPTAMA

Bulundukları yere  disiplinli yasam kurguları sayesinde gelmiş, iş dünyasının en çok aranan CEO’ları, en ilham verici liderleri, uzman oldukları alanın yanısıra, başka disiplinlerde de bilgi ve görgü sahibidirler.

Finans kökenli, başarılı bir CEO, bu başarısını FİNANS alanındaki bilgisinin yanı sıra , iletişim becerisi, stratejik düşünebilme yetisi ve ikna gibi becerilerine borçludur.

PROBLEM

Uzmanlığımız dışındaki alanlarda güçlenmek için zaman ayırmak, yoğun iş tempomuz yüzünden çok kolay olmayabilir. 

ÇÖZÜM ÖNERİSİ

HBR Workshoplarında, devrim niteliğindeki iş dünyası fikir ve yaklaşımlarını;  Harvard Business Review , McKinsey Quarterly (vb), iş dünyası dergilerinde yayınlanmış makalelere odaklanarak aktarıyoruz.

Söz konusu makalelerde incelenen vakaları irdeliyor, fikrin özünü güncel örnekler ile aktarıyor ve birlikte tartışıyoruz.

İş dünyasının 4x4’ lük liderlerinin öğrenme rejimine hazır mısınız ?


İÇERİK


KURGU


Tanıtıcı Video

OTURUMLARDAN

BR Workshoplardan
Fanuc Türkiye Manici Kasrı
KPMG İzmir BR Workshop İKNA 3 Eylül 2018
« 2 of 4 »
KPMG Next Gen Leaders 2018 - Durumsal Liderlik Kavramına Giriş
« 1 of 2 »


2) ZihinTonik Etkinlikleri

Büyük gruplarla yapılan motivasyon ve frakındalık artırıcı etkinlik (50 kişi ve üzeri gruplar için ideal) ZihinTonik Etkinlikleri

Başarılı bir kariyer ve mutlu bir yaşam sürdüren kişileri hangi becerileri ortalama bireylerden ayrıştırır?

Yaratıcılıkları mı ? İletişim Becerileri mi?  Liderlik Becerileri mi? Mesleki Teknik Becerileri mi ? Vizyonları mı?,Kişisel Farkındalıkları mı ? Merak ve Sürekli Öğrenme Dürtüleri mi? Yoksa Empati mi?

Lütfen yukarıdaki listeye bir kez daha bakın ve ilkokuldan üniversiteye, 20 yıl kadar süren  örgün eğitim sisteminin bize en çok gelişme fırsatı sunduğu becerileri, yetkinlikleri düşünün.

Sonra da örgün eğitim sayesinde elde ettiğiniz “öne çıkan” becerilerinizin listesini yapın. Şayet sizin listeniz de çoğumuzunki gibi, arzu ettiğiniz kadar uzun değilse ve siz de “Bu konuda bir şeyler yapma zamanı geldi” diyorsanız,  yaşanmış hikayelerle iş dünyasında devrim yaratmış fikirleri, eğlenceli bir üslupla sunduğumuz ZİHİNTONİK’den çok keyif alacaksınız.

Etkinliğin sonunda, sohbet boyunca işaret edilmiş tüm başarı tuzakları ile başa çıkabilmek için kullanabileceğiniz araçlarla ayrılıyor olmanız da bir başka avantaj.

 

OTURUMLARDAN

ZihinTonik Hatıraları
« 1 of 6 »

3) Yönetim MasterClass Oturumları (2 gün) 

Temel yönetim teknolojileri içerisinden organizasyonunuz için en kritik yetkinlikleri seçin (2 gün 12-17 kişilik gruplar için ideal)
MasterClass Oturumları (2 gün) 
Bu oturumlar grup çalışmaları, vaka analizleriyle yürütülen sınıf eğitimi formatındadır, 12-17 kişiyle sınırlıdır, min 2 gün süren ve seçilen 2 temel yetkinliğe odaklandığımız bir süreçtir
Kavramların/yetkinliklerin etkili bir şekilde anlaşılması için  üst üste inşa edilen (birbirleriyle bağlantılı) modüllerden oluşur.

4) Yönetimin Esasları (4-6 Günlük - Yönetici Gelişim Programı)

Etkinliği evrensel olarak kabul görmüş yönetim teknolojilerinin bütünsel bir yönetici gelişim modeli çerçevesiyle tecrübe edin.
Yönetimin Esasları (4-6 gün) 
Grup çalışmaları, vaka analizleriyle yürütülen sınıf eğitimi formatındadır yukardaki kurgudan  (MasterClass) farklı olarak temel yönetsel yetkinliklere (Geri bildirim, ikna, öz farkındalık, çatışma yönetimi, karar verme, zaman yönetimi vb) odaklandığımız 12-17 kişiyle sınırlı, min 4 gün süren bir eğitimdir. Kavramların/yetkinliklerin etkili bir şekilde anlaşılması için  üst üste inşa edilen (birbirleriyle bağlantılı) modüllerden oluşur.
Bir ya da iki hafta arayla 2+2 gün olarak yapılır, ev ödevi ve oturumlardan önce yapılması gereken okuma ve video izleme çalışmaları içerir.

5) Liderliğin Esasları (8-12 Günlük - İleri Yönetici Gelişim Programı)

Liderliğin Esasları (8-12 gün)
2+2+2+2+2+2 gün süren 12 günlük bir eğitimdir. Yönetimin Esasları oturumlarının içeriğinin yanı sıra Duygusal Zeka (Goleman modeli), Kritik Düşünme, Organizasyonel Değişim (Kotter modeli), Öz Farkındalık, Mavi Okyanus Inovasyon Modeli, Silolaşma, Stratejik Dizonans, Pazarlama Miyobisi, Kültürel Zeka (Hofsdete modeli) gibi ileri yönetim yetkinliklerine odaklanılır. Oturumlar arasında 4 haftaya kadar ara verilebilir. Ev ödevi ve oturumlardan önce yapılması gereken okuma ve video izleme çalışmaları içerir.
Kavramların/yetkinliklerin etkili bir şekilde anlaşılması için  üst üste inşa edilen (birbirleriyle bağlantılı) modüllerden oluşur.

6) Kurum İçi Yönetim & Liderlik Gelişim Programı (Yönetim Akademisi)

Detaylar, referanslar, kurgu ve içerik için iletişime geçiniz
Selim Geçit Ağustos 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *