Ya Bir Gün Erkeklere Gerek Kalmazsa?

DÜŞÜNÜN

Öldünüz, yaşama doyamadınız ve hayata devam etmek istiyorsunuz, çok iyi bir birey olarak yaşmış olduğunuz için dünyaya tekrar dönmeniz için iki seçenek sunuyorlar size.

A ) Tamamen kadınlardan oluşan bir dünyada kadın olarak yaşamak mı?

Ya da

B) Tamamen erkeklerden oluşan bir dünyada erkek olarak yaşamak mı ?

Hangisini seçerdiniz?

İlişikteki makale yukarıdaki soruya cevap vermek için yardımcı olabilir.


Günlük yaşam cinsiyet dengesizliklerini durmadan hatırlatan ayrıntılarla doludur.

Erkekler, kadınların karşısında “güçlü” durmanın onları etkilemek ve eş olarak seçilmek için en doğru taktik olduğu içgüdüsüyle büyürler.

Bir yerde de biyolojik olarak doğrudur bu, kadınlar onları ve bebeklerini koruyabilecek, kendisi bebeğe bakarken yuvaya yiyecek getirebilecek, soğuk havalarda avlanabilecek cesur erkekleri içgüdüsel olarak çekici bulurlar. (An Evolutionary Perspective on Physical Attractiveness)

İronik bir şekilde kadının bizi çekici bulmasını sağlayacağını düşünerek “sertleşir” kabalaşırız.

Kadınların erkeksi yüzleri daha çekici bulduğunu içgüdüsel olarak bildiğimiz için MAÇO ifadeler takınıp olduğumuzdan daha erkeksi olmayı deneriz.

Kadınların büyük çoğunluğu sert bakan pozun gülümseyen pozdan daha çekici olduğunu ifade edecektir.

Seçilim sıralamasında yükselmek için “itibarlı” olmayı isteriz, bu itibarlılık önce anne babamızın gözüne girmek için harcanan ÜSTÜNLÜK çabasıyla pratik edilmiştir, daha sonra bu yetkinlikler (bkz Üstünlük Çabası - Alfred Adler ) karşı cinsi etkilemek için kullanılmaya başlanır. Rakipleri uzak tutmak için ÜRKÜTÜCÜ OLMAK da önem kazanır 20 li yaşlarda.

Bir yandan acınası bir şekilde karşı cins için kendimizi parçalarken öte yandan bu çabamızda başarılı olmak için kavgalara karışabilir, cinayetler işleyebilir, savaşlar çıkarabilir ve başarımızı baltalarız. (Milli Sporcu Kız Arkadaşına “Yan Baktı” Diye Öldürdü)

Özetle; Dünyayı cehenneme çeviren diktatörlerin neredeyse hepsi, hapisteki suçluların çok büyük bir kısmı, ölümlü trafik kazalarının büyük bir kısmı erkeklerin kontrolündeki arabaların dahil olduğu kazalardır. Bu şartlar atlında erkeklerin “üstünlüğünden” bahsettiğimizde “fiziksel güç” ve merakımız sayesindeki “pratik çözüm bulma” becerimizin ötesine gitmek biraz güç olabilir.

Biliminsanları çok uzak olmayan bir gelecekte doğacak çocuklarımızın cinsiyetini seçebileceğimizi söylüyor, şayet yine yakında üremek için de erkeklere ihtiyaç kalmayacaksa (Bkz Makale) belki de erkeklersiz bir dünya nükleer savaş riski azalmış, çevreye daha duyarlı, daha az cinayet işlenen daha yaşanası bir dünya olabilir. Ne dersiniz ?

: )

İyi Okumalar

Bir sonraki çocuklarının cinsiyetini seçmeye çalışan batılı bir çift düşünün (ki, pek yakında bu seçim artık bir hayal olmaktan çıkacaktır). 

Eğer rasyonel ve nitelikli insanlarsa, gelecek 1000 yıl içinde asla bir erkek çocuk seçmeyecekler. Bu sadece dünyamız git gide daha fazla kadınlara özgü bir dünya olacağından değil, şimdi doğan bir çocuğun erişkin olacağı zamana kadar, erkeklerin bir geleceğinin olup olmayacağını düşünmemiz gerektiğinden böyle.

Yaşamın pek çok alanında erkekler marjinal, öteki alanlarında ise pahalı bir dert sayılacaklar.

Eğer bu ifade biraz çılgın ya da biraz sınırını aşmış gibi görünüyorsa da, daha güçlü denilen bu cinsiyetteki göz kamaştıran zayıflıkları bir düşünün.

Oğlan çocuklarının kalıtımsal hastalıklarla doğma olasılığı kız çocuklarına oranla daha yüksek. Kızların aksine, fazladan bir x-kromozomları olmadığı için, hatalı bir genle doğan oğlan çocukların hiçbir desteği bulunmamaktadır. Bu eksikliğin etkileri renk körlüğünden hemofiliye kadar sıralanabilmektedir.

Oğlan çocukların çocukluk dönemleri de daha sorunlu geçebilir.

Otistik oğlan çocuklarının sayısı kız çocuklarının iki mislidir. Yani normal toplumsal yetilerinin gelişimi öylesine yetersizdir ki, bağımsız olarak görevlerini yapamamaktadırlar.

Denetim altına alınamayacak kadar hareketli ve enerjik olma durumu olarak tanımlanan hiperaktivite, oğlanlarda sekiz kat daha fazla görülmektedir.

Oğlanlar arasında disleksi ve kekemelik ise, kızlara göre yaklaşık beş misli daha yaygındır. Hem oğlan hem kız çocuk sahibi ebeveynlerin çoğunun da size söyleyeceği gibi, bir oğlan çocuğunu büyütmek bir kız çocuğunu büyütmekten çok daha zor, çok daha fazla tehlike ve risk içeren bir süreçtir

Erkeklerin kadınlara göre hastalıkların çoğuna daha fazla yakalanmaları.

65 yaşına gelmeden önce, erkeklerin kadınlara göre kalp hastalıklarından ölme olasılığı iki kat fazla.

Felç, ülser ve karaciğer yetmezliğine yakalanma olasılıkları da daha fazla. Tüm erkeklerin yarısı, kadınların ise sadece üçte biri kanser olmaktadır.

Son zamanlara kadar daha çok bir erkek alışkanlığı olduğu düşünülen sigara içmenin, bu farkların bir kısmını açıklamada payı var, ancak hepsini değil. Andrew Kimbrell’e göre (The Masculine Mystique, Ballantine), kanserden ölüm oranı 30 yıl içinde erkeklerde %21 oranında artarken kadınlar için aynı kalmış.,

Erkekler Gerçekten Gerekli mi? (The Economist)

…… makaleyi indirmek için yukarıdaki (dodo’lu) görseli ya da bu linki tıklayınız


OKUMA ÖNERİSİ : Olan biteni, hayatı, yorumlarken sosyoloji penceresinden bakmak önemli “Başlangıç Okumları” bu anlamda çok etkili olacak bir okuma fırsatı sunuyor.


Fark Yaratmak İçin Burayı Tıklayın

İş Dünyasında Fark Yaratmak İçin Neler Yapıyoruz?

1) Business Review Workshopları

Yönetim literatürünün devrim yaratmış fikirlerini kavramak için

Business Review Workshop Oturumları (4 saat -15 ile 50 kişilik gruplar için ideal)

 
4 saat sürer, katılımcı sayısı sınırı yoktur. Yönetim literatüründen seçilmiş bir makale, görseller, videolar ve vaka analizleri ile (Seminer/Workshop formatında) aktarılır. (bir tam gün eğitim ücreti uygulanır)
Business Review Workshop Oturumları

SAPTAMA

Bulundukları yere  disiplinli yasam kurguları sayesinde gelmiş, iş dünyasının en çok aranan CEO’ları, en ilham verici liderleri, uzman oldukları alanın yanısıra, başka disiplinlerde de bilgi ve görgü sahibidirler.

Finans kökenli, başarılı bir CEO, bu başarısını FİNANS alanındaki bilgisinin yanı sıra , iletişim becerisi, stratejik düşünebilme yetisi ve ikna gibi becerilerine borçludur.

PROBLEM

Uzmanlığımız dışındaki alanlarda güçlenmek için zaman ayırmak, yoğun iş tempomuz yüzünden çok kolay olmayabilir. 

ÇÖZÜM ÖNERİSİ

HBR Workshoplarında, devrim niteliğindeki iş dünyası fikir ve yaklaşımlarını;  Harvard Business Review , McKinsey Quarterly (vb), iş dünyası dergilerinde yayınlanmış makalelere odaklanarak aktarıyoruz.

Söz konusu makalelerde incelenen vakaları irdeliyor, fikrin özünü güncel örnekler ile aktarıyor ve birlikte tartışıyoruz.

İş dünyasının 4x4’ lük liderlerinin öğrenme rejimine hazır mısınız ?


İÇERİK


KURGU


Tanıtıcı Video

OTURUMLARDAN

BR Workshoplardan
Fanuc Türkiye Manici Kasrı
KPMG İzmir BR Workshop İKNA 3 Eylül 2018
« 1 of 4 »
KPMG Next Gen Leaders 2018 - Durumsal Liderlik Kavramına Giriş
« 1 of 2 »


2) ZihinTonik Etkinlikleri

Büyük gruplarla yapılan motivasyon ve frakındalık artırıcı etkinlik (50 kişi ve üzeri gruplar için ideal)

ZihinTonik Etkinlikleri

Başarılı bir kariyer ve mutlu bir yaşam sürdüren kişileri hangi becerileri ortalama bireylerden ayrıştırır?

Yaratıcılıkları mı ? İletişim Becerileri mi?  Liderlik Becerileri mi? Mesleki Teknik Becerileri mi ? Vizyonları mı?,Kişisel Farkındalıkları mı ? Merak ve Sürekli Öğrenme Dürtüleri mi? Yoksa Empati mi?

Lütfen yukarıdaki listeye bir kez daha bakın ve ilkokuldan üniversiteye, 20 yıl kadar süren  örgün eğitim sisteminin bize en çok gelişme fırsatı sunduğu becerileri, yetkinlikleri düşünün.

Sonra da örgün eğitim sayesinde elde ettiğiniz “öne çıkan” becerilerinizin listesini yapın. Şayet sizin listeniz de çoğumuzunki gibi, arzu ettiğiniz kadar uzun değilse ve siz de “Bu konuda bir şeyler yapma zamanı geldi” diyorsanız,  yaşanmış hikayelerle iş dünyasında devrim yaratmış fikirleri, eğlenceli bir üslupla sunduğumuz ZİHİNTONİK’den çok keyif alacaksınız.

Etkinliğin sonunda, sohbet boyunca işaret edilmiş tüm başarı tuzakları ile başa çıkabilmek için kullanabileceğiniz araçlarla ayrılıyor olmanız da bir başka avantaj.

 

OTURUMLARDAN

ZihinTonik Hatıraları
« 1 of 6 »

3) Yönetim MasterClass Oturumları (2 gün) 

Temel yönetim teknolojileri içerisinden organizasyonunuz için en kritik yetkinlikleri seçin (2 gün 12-17 kişilik gruplar için ideal)

MasterClass Oturumları (2 gün) 

Bu oturumlar grup çalışmaları, vaka analizleriyle yürütülen sınıf eğitimi formatındadır, 12-17 kişiyle sınırlıdır, min 2 gün süren ve seçilen 2 temel yetkinliğe odaklandığımız bir süreçtir
Kavramların/yetkinliklerin etkili bir şekilde anlaşılması için  üst üste inşa edilen (birbirleriyle bağlantılı) modüllerden oluşur.

4) Yönetimin Esasları (4-6 Günlük - Yönetici Gelişim Programı)

Etkinliği evrensel olarak kabul görmüş yönetim teknolojilerinin bütünsel bir yönetici gelişim modeli çerçevesiyle tecrübe edin.

Yönetimin Esasları (4-6 gün) 

Grup çalışmaları, vaka analizleriyle yürütülen sınıf eğitimi formatındadır yukardaki kurgudan  (MasterClass) farklı olarak temel yönetsel yetkinliklere (Geri bildirim, ikna, öz farkındalık, çatışma yönetimi, karar verme, zaman yönetimi vb) odaklandığımız 12-17 kişiyle sınırlı, min 4 gün süren bir eğitimdir. Kavramların/yetkinliklerin etkili bir şekilde anlaşılması için  üst üste inşa edilen (birbirleriyle bağlantılı) modüllerden oluşur.
Bir ya da iki hafta arayla 2+2 gün olarak yapılır, ev ödevi ve oturumlardan önce yapılması gereken okuma ve video izleme çalışmaları içerir.

5) Liderliğin Esasları (8-12 Günlük - İleri Yönetici Gelişim Programı)

Liderliğin Esasları (8-12 gün)
2+2+2+2+2+2 gün süren 12 günlük bir eğitimdir. Yönetimin Esasları oturumlarının içeriğinin yanı sıra Duygusal Zeka (Goleman modeli), Kritik Düşünme, Organizasyonel Değişim (Kotter modeli), Öz Farkındalık, Mavi Okyanus Inovasyon Modeli, Silolaşma, Stratejik Dizonans, Pazarlama Miyobisi, Kültürel Zeka (Hofsdete modeli) gibi ileri yönetim yetkinliklerine odaklanılır. Oturumlar arasında 4 haftaya kadar ara verilebilir. Ev ödevi ve oturumlardan önce yapılması gereken okuma ve video izleme çalışmaları içerir.
Kavramların/yetkinliklerin etkili bir şekilde anlaşılması için  üst üste inşa edilen (birbirleriyle bağlantılı) modüllerden oluşur.
Ayrıntı için tıklayınız
Liderliğin Esasları - liderligin esaslari

6) Kurum İçi Yönetim & Liderlik Gelişim Programı (Yönetim Akademisi)

Detaylar, referanslar, kurgu ve içerik için iletişime geçiniz 0530 2901244
Selim Geçit Haziran 2020

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *