SİL BAŞTAN MI BAŞLAMAK LAZIM ŞİMDİ? – Selim Geçit May 2020

sil baştan başlamak lazım

Sil baştan başlamak lazım olur bazen.

SAPTAMA

20li yaşlarına gelmiş ortalama bir birey, “hak ettiğine” inandığı, elde edeceğine inandığı yaşam kalitesini tecrübe etmek için ihtiyacı olan bilginin çok azına sahiptir.

PROBLEM

Bu dönemde çok büyük miktarlarda enerjimizi hayatı anlamak, kendimizi anlamak, öğrenmek, gelişmek için kullanmak yerine; KARŞI CİNSİ ETKİLEMEK, ANNE BABAMIZIN ONAYINI ALMAK, POPÜLER BİREYLERE BENZEMEK gibi hızlıca iyi hissetmek için işe yarayan “sığ” kazanımlar elde etmek için kullanırız.

Çoğunlukla “Bu romanları okuyacağına biraz İngilizce okusaydın ne güzel olurdu” formatında gelen ve küçümseyici tonla iletilmiş UZUN VADELİ KAZANIM tavsiyeleri de kulak arkası edilir.

ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Benim yaşlarıma gelince, (nerdeyse 50) hayata ilk atıldığımız yıllarda hem en tutkulu olduğumuz alanda hiç faaliyet gösterememiş olduğumuzu hem de en iyi becerimizi kullanmadan yaşlandığımızı anlayıp iki seçenekle karşılaşırız.

1) “Battı balık yan gider, aynen devam, en azından güvenli bir işim iyi bir maaşım var”

2) “Sil baştan başlamak lazım bazen, hayatı ” : )

İlham Kaynakları

Anlam duygusu Enerji Verir- Acar Baltaş

İş hayatı, insanın gerçekleriyle hayalleri arasındaki köprüyü kurmasına imkan veren bir alandır. Mutlu olmanın en önemli koşullarından biri, günün önemli bir bölümünü alan iş meşguliyetinden zevk alarak yaşamaktır.

Makaleyi indirmek için görseli tıklayınız
  Kirpi Teorisi

Kirpi Yaklaşımını bireysel yaşam kalitemizi göz önünde bulundurarak En özgün becerimizi en tutkulu olduğumuz mecrada uygulayarak ekonomik çarkımızı döndürdüğümüz bir yaşam kurgusunu işaret ediyoruz

Kirpi misiniz, tilki mi?

lsaiah Berlin'in ünlü denemesi Kirpi ve Tilki' de, eski Yunan özlü sözlerine  dayanarak insanları kirpilerle tilkiler şeklinde ikiye ayırır: "Tilkinin bir sürü numarası vardır ama kirpinin bir tek büyük nu­marası vardır.
lsaiah Berlin 1909-1997
Tilki, karmaşık stratejiler geliştirerek kirpiye sinsi­ce saldırılar düzenleyebilecek zeki bir hayvandır. Kirpinin yuvası­nın etrafında dolanıp durarak saldıracak en uygun anı kollar. Hızlı­dır, güzeldir, parlaktır, ayağına çabuktur, beceriklidir. Yani kazanacağı kesin gibidir. Oysa kirpi neye benzediği belli olmayan, garip, çirkin bir yaratıktır. Bütün gün sallana sallana yemek arayıp yuva­sını kollamaktan başka yapacak işi yoktur. Tilki, izlerin kesiştiği yerde sessizce bekler. Kendi işinden başka bir şeyle meşgul olmayan kirpi, yolda görünür. "Tamam işte şimdi yakaladım seni!" diye düşünür tilki. Hızla fırlar avına doğru. Teh­likeyi sezen küçük kirpi ona şöyle bir bakar ve, ''Hey al1ahım, hiç öğrenmeyecek mi bu hayvan!'' Sonra da kapanıp her tarafından siv­ri okların çıktığı küçük bir top haline gelir. Avına doğru hızla gel­mekte olan tilki bunu görüp saldırsını erteler. Ormana doğru geri çekilirken bir sonraki saldırısının planlarını kurmaya başlamıştır bi­le. Tilki ile kirpi arasında bu oyun her gün tekrarlanır ve tilki çok daha zeki olsa da oyunu hep kirpi kazanır.

Kirpi Teorisi (PDF)

İyiden Mükemmel Şirkete (PDF - Kitap Giriş Bölümü) 


Fark Yaratmak İçin Burayı Tıklayın

İş Dünyasında Fark Yaratmak İçin Neler Yapıyoruz?

1) Business Review Workshopları

Yönetim literatürünün devrim yaratmış fikirlerini kavramak için

Business Review Workshop Oturumları (4 saat -15 ile 50 kişilik gruplar için ideal)

 
4 saat sürer, katılımcı sayısı sınırı yoktur. Yönetim literatüründen seçilmiş bir makale, görseller, videolar ve vaka analizleri ile (Seminer/Workshop formatında) aktarılır. (bir tam gün eğitim ücreti uygulanır)
Business Review Workshop Oturumları

SAPTAMA

Bulundukları yere  disiplinli yasam kurguları sayesinde gelmiş, iş dünyasının en çok aranan CEO’ları, en ilham verici liderleri, uzman oldukları alanın yanısıra, başka disiplinlerde de bilgi ve görgü sahibidirler.

Finans kökenli, başarılı bir CEO, bu başarısını FİNANS alanındaki bilgisinin yanı sıra , iletişim becerisi, stratejik düşünebilme yetisi ve ikna gibi becerilerine borçludur.

PROBLEM

Uzmanlığımız dışındaki alanlarda güçlenmek için zaman ayırmak, yoğun iş tempomuz yüzünden çok kolay olmayabilir. 

ÇÖZÜM ÖNERİSİ

HBR Workshoplarında, devrim niteliğindeki iş dünyası fikir ve yaklaşımlarını;  Harvard Business Review , McKinsey Quarterly (vb), iş dünyası dergilerinde yayınlanmış makalelere odaklanarak aktarıyoruz.

Söz konusu makalelerde incelenen vakaları irdeliyor, fikrin özünü güncel örnekler ile aktarıyor ve birlikte tartışıyoruz.

İş dünyasının 4x4’ lük liderlerinin öğrenme rejimine hazır mısınız ?


İÇERİK


KURGU


Tanıtıcı Video

OTURUMLARDAN

BR Workshoplardan
Fanuc Türkiye Manici Kasrı
KPMG İzmir BR Workshop İKNA 3 Eylül 2018
« 1 of 4 »
KPMG Next Gen Leaders 2018 - Durumsal Liderlik Kavramına Giriş
« 1 of 2 »


2) ZihinTonik Etkinlikleri

Büyük gruplarla yapılan motivasyon ve frakındalık artırıcı etkinlik (50 kişi ve üzeri gruplar için ideal)

ZihinTonik Etkinlikleri

Başarılı bir kariyer ve mutlu bir yaşam sürdüren kişileri hangi becerileri ortalama bireylerden ayrıştırır?

Yaratıcılıkları mı ? İletişim Becerileri mi?  Liderlik Becerileri mi? Mesleki Teknik Becerileri mi ? Vizyonları mı?,Kişisel Farkındalıkları mı ? Merak ve Sürekli Öğrenme Dürtüleri mi? Yoksa Empati mi?

Lütfen yukarıdaki listeye bir kez daha bakın ve ilkokuldan üniversiteye, 20 yıl kadar süren  örgün eğitim sisteminin bize en çok gelişme fırsatı sunduğu becerileri, yetkinlikleri düşünün.

Sonra da örgün eğitim sayesinde elde ettiğiniz “öne çıkan” becerilerinizin listesini yapın. Şayet sizin listeniz de çoğumuzunki gibi, arzu ettiğiniz kadar uzun değilse ve siz de “Bu konuda bir şeyler yapma zamanı geldi” diyorsanız,  yaşanmış hikayelerle iş dünyasında devrim yaratmış fikirleri, eğlenceli bir üslupla sunduğumuz ZİHİNTONİK’den çok keyif alacaksınız.

Etkinliğin sonunda, sohbet boyunca işaret edilmiş tüm başarı tuzakları ile başa çıkabilmek için kullanabileceğiniz araçlarla ayrılıyor olmanız da bir başka avantaj.

 

OTURUMLARDAN

ZihinTonik Hatıraları
« 1 of 6 »

3) Yönetim MasterClass Oturumları (2 gün) 

Temel yönetim teknolojileri içerisinden organizasyonunuz için en kritik yetkinlikleri seçin (2 gün 12-17 kişilik gruplar için ideal)

MasterClass Oturumları (2 gün) 

Bu oturumlar grup çalışmaları, vaka analizleriyle yürütülen sınıf eğitimi formatındadır, 12-17 kişiyle sınırlıdır, min 2 gün süren ve seçilen 2 temel yetkinliğe odaklandığımız bir süreçtir
Kavramların/yetkinliklerin etkili bir şekilde anlaşılması için  üst üste inşa edilen (birbirleriyle bağlantılı) modüllerden oluşur.

4) Yönetimin Esasları (4-6 Günlük - Yönetici Gelişim Programı)

Etkinliği evrensel olarak kabul görmüş yönetim teknolojilerinin bütünsel bir yönetici gelişim modeli çerçevesiyle tecrübe edin.

Yönetimin Esasları (4-6 gün) 

Grup çalışmaları, vaka analizleriyle yürütülen sınıf eğitimi formatındadır yukardaki kurgudan  (MasterClass) farklı olarak temel yönetsel yetkinliklere (Geri bildirim, ikna, öz farkındalık, çatışma yönetimi, karar verme, zaman yönetimi vb) odaklandığımız 12-17 kişiyle sınırlı, min 4 gün süren bir eğitimdir. Kavramların/yetkinliklerin etkili bir şekilde anlaşılması için  üst üste inşa edilen (birbirleriyle bağlantılı) modüllerden oluşur.
Bir ya da iki hafta arayla 2+2 gün olarak yapılır, ev ödevi ve oturumlardan önce yapılması gereken okuma ve video izleme çalışmaları içerir.

5) Liderliğin Esasları (8-12 Günlük - İleri Yönetici Gelişim Programı)

Liderliğin Esasları (8-12 gün)
2+2+2+2+2+2 gün süren 12 günlük bir eğitimdir. Yönetimin Esasları oturumlarının içeriğinin yanı sıra Duygusal Zeka (Goleman modeli), Kritik Düşünme, Organizasyonel Değişim (Kotter modeli), Öz Farkındalık, Mavi Okyanus Inovasyon Modeli, Silolaşma, Stratejik Dizonans, Pazarlama Miyobisi, Kültürel Zeka (Hofsdete modeli) gibi ileri yönetim yetkinliklerine odaklanılır. Oturumlar arasında 4 haftaya kadar ara verilebilir. Ev ödevi ve oturumlardan önce yapılması gereken okuma ve video izleme çalışmaları içerir.
Kavramların/yetkinliklerin etkili bir şekilde anlaşılması için  üst üste inşa edilen (birbirleriyle bağlantılı) modüllerden oluşur.
Ayrıntı için tıklayınız
Liderliğin Esasları - liderligin esaslari

6) Kurum İçi Yönetim & Liderlik Gelişim Programı (Yönetim Akademisi)

Detaylar, referanslar, kurgu ve içerik için iletişime geçiniz 0530 2901244
Selim Geçit Haziran 2020

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *