KIZINIZ SİZİ MANİPÜLE ETTİYSE ÜZÜLMEYİN Yalnız Değilsiniz !

Kritik düşünmeyen dizini döver.

 

Lise ikideyken, bir sınıf arkadaşı kızım Selin’i Çeşme’deki yazlık evlerine davet etmiş.

Bana gelip “Baba hafta sonu arkadaşlarımla Çeşme’ye gidebilir miyim?” diye sorduğunda yaşının küçük olduğunu hatırlatarak “bak bu hiç hoşuma gitmedi” edasıyla talebini red ettim.

Bir yıl sonra bana “Baba bizim lise, Maldiv adalarında bir liderlik kampıorganize etmiş, arkadaşlarım katılıyor, ben de katılabilir miyim?” diye sorduğunda, içimi çekip, mesafenin çok uzak olduğunu, Maldivlere, oradan da kalacakları adaya gitmek için önce uçağa, sonra deniz uçağına, sonra da tekneye binmeleri gerekeceğini, bunların hepsinin beni de annesini de fazlasıyla ürküttüğünü, ayrıca ücretin de yüksek olduğunu kararlı bir baba tonu ile ifade edip talebini red eddim.

Dudaklarını büküşü içimi acıtmıştı.

Başı öne eğik, biraz düşünüp, hemen ardından da gözleri parıldayarak;

“Peki o zaman Çeşme’ye arkadaşlarıma gidebilir miyim?” diye heyecanla sorduğunda; Kızını mutlu etmenin dahice bir yolunu bulmuş sevecen baba enerjisiyle “Tabi ki kızım, Çeşme şurası” diyerek izin verdim.

Nerdeyse mutluluktan el ele tutuşup zıplayacaktık, o izin aldığı için, ben de kızımı mutlu ettiğim için.

Selin neşe içinde arkasını dönüp güzel haberi arkadaşlarına müjdelemek için odasına koşarken ben de yüzümdeki gururlu tebessümle odama doğru yönlendim. Bir anda hayretle fark ettim ki, o gün ilk önce yine ÇEŞME için izin istemiş olsaydı bu izni yine vermezdim.

Gel gör ki “Çeşme Yolcusu Kalmasın”

Şayet benzer bir durum sizin de başınıza geldiyse hiç üzülmeyin yalnız değilsiniz.

PROBLEM

Duyu organlarımız kanalıyla her an algıladığımız bütün datayı derinlemesine analiz etmek için ne yeterli vaktimiz ne de yeterli enerjimiz var.

Hızlı kararlar vermek için geliştirdiğimiz ve birçoğu işimizi kolaylaştıran metotlar zaman zaman kötü kararlar vermemize sebep oluyor.

Robert Cialdini’nin İknanın Psikolojisi videosunu izlediğinizde ortalama bir insanın İKNA konusundaki yumuşak karnını fark edeceksiniz.

(Kızım beni Cialdini’nin “Hayırdan sonra gelen güç” diye adlandırdığı Karşılık yaratma prensibi ile ikna etti.)

Algımızı bulandıran bilişsel parazitlerden nasıl arınacağız ?

Kritik düşünme becerimizi nasıl geliştireceğiz ?

ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Nobel ödüllü yazar Daniel Kahneman “Hızlı ve Yavaş Düşünme” kitabında birçok bilişsel tuzağın etrafımızda olup biteni gözlerken algımızı bulandırdığını ve en makul olduğunu düşündüğümüz yargılarımızın bile şaşırtıcı bir şekilde yanlış olabildiğini işaret ediyor.

Görseli tıklayarak, Kahneman’ın çok etkili makalesi “O Büyük Kararı Almanızdan Önce” ye ulaşabilir, kritik düşünme becerinizi geliştirmek için etkili bir adım atabilirsiniz.

SONUÇ

Bir baba, bir anne, ya da bir yöneticiyseniz, veya olmayı düşünüyorsanız, işinizin kalitesini belirlemede kritik düşünme beceriniz önemli bir paya sahip olacaktır.

Kritik düşünme konusunu düşünmeniz dileği ile

İyi haftalar

Selim GeçitFark Yaratmak İçin Burayı Tıklayın

İş Dünyasında Fark Yaratmak İçin Neler Yapıyoruz?

1) Business Review Workshopları

Yönetim literatürünün devrim yaratmış fikirlerini kavramak için

Business Review Workshop Oturumları (4 saat -15 ile 50 kişilik gruplar için ideal)

 
4 saat sürer, katılımcı sayısı sınırı yoktur. Yönetim literatüründen seçilmiş bir makale, görseller, videolar ve vaka analizleri ile (Seminer/Workshop formatında) aktarılır. (bir tam gün eğitim ücreti uygulanır)
Business Review Workshop Oturumları

SAPTAMA

Bulundukları yere  disiplinli yasam kurguları sayesinde gelmiş, iş dünyasının en çok aranan CEO’ları, en ilham verici liderleri, uzman oldukları alanın yanısıra, başka disiplinlerde de bilgi ve görgü sahibidirler.

Finans kökenli, başarılı bir CEO, bu başarısını FİNANS alanındaki bilgisinin yanı sıra , iletişim becerisi, stratejik düşünebilme yetisi ve ikna gibi becerilerine borçludur.

PROBLEM

Uzmanlığımız dışındaki alanlarda güçlenmek için zaman ayırmak, yoğun iş tempomuz yüzünden çok kolay olmayabilir. 

ÇÖZÜM ÖNERİSİ

HBR Workshoplarında, devrim niteliğindeki iş dünyası fikir ve yaklaşımlarını;  Harvard Business Review , McKinsey Quarterly (vb), iş dünyası dergilerinde yayınlanmış makalelere odaklanarak aktarıyoruz.

Söz konusu makalelerde incelenen vakaları irdeliyor, fikrin özünü güncel örnekler ile aktarıyor ve birlikte tartışıyoruz.

İş dünyasının 4x4’ lük liderlerinin öğrenme rejimine hazır mısınız ?


İÇERİK


KURGU


Tanıtıcı Video

OTURUMLARDAN

BR Workshoplardan
Fanuc Türkiye Manici Kasrı
KPMG İzmir BR Workshop İKNA 3 Eylül 2018
« 1 of 4 »
KPMG Next Gen Leaders 2018 - Durumsal Liderlik Kavramına Giriş
« 1 of 2 »


2) ZihinTonik Etkinlikleri

Büyük gruplarla yapılan motivasyon ve frakındalık artırıcı etkinlik (50 kişi ve üzeri gruplar için ideal)

ZihinTonik Etkinlikleri

Başarılı bir kariyer ve mutlu bir yaşam sürdüren kişileri hangi becerileri ortalama bireylerden ayrıştırır?

Yaratıcılıkları mı ? İletişim Becerileri mi?  Liderlik Becerileri mi? Mesleki Teknik Becerileri mi ? Vizyonları mı?,Kişisel Farkındalıkları mı ? Merak ve Sürekli Öğrenme Dürtüleri mi? Yoksa Empati mi?

Lütfen yukarıdaki listeye bir kez daha bakın ve ilkokuldan üniversiteye, 20 yıl kadar süren  örgün eğitim sisteminin bize en çok gelişme fırsatı sunduğu becerileri, yetkinlikleri düşünün.

Sonra da örgün eğitim sayesinde elde ettiğiniz “öne çıkan” becerilerinizin listesini yapın. Şayet sizin listeniz de çoğumuzunki gibi, arzu ettiğiniz kadar uzun değilse ve siz de “Bu konuda bir şeyler yapma zamanı geldi” diyorsanız,  yaşanmış hikayelerle iş dünyasında devrim yaratmış fikirleri, eğlenceli bir üslupla sunduğumuz ZİHİNTONİK’den çok keyif alacaksınız.

Etkinliğin sonunda, sohbet boyunca işaret edilmiş tüm başarı tuzakları ile başa çıkabilmek için kullanabileceğiniz araçlarla ayrılıyor olmanız da bir başka avantaj.

 

OTURUMLARDAN

ZihinTonik Hatıraları
« 1 of 6 »

3) Yönetim MasterClass Oturumları (2 gün) 

Temel yönetim teknolojileri içerisinden organizasyonunuz için en kritik yetkinlikleri seçin (2 gün 12-17 kişilik gruplar için ideal)

MasterClass Oturumları (2 gün) 

Bu oturumlar grup çalışmaları, vaka analizleriyle yürütülen sınıf eğitimi formatındadır, 12-17 kişiyle sınırlıdır, min 2 gün süren ve seçilen 2 temel yetkinliğe odaklandığımız bir süreçtir
Kavramların/yetkinliklerin etkili bir şekilde anlaşılması için  üst üste inşa edilen (birbirleriyle bağlantılı) modüllerden oluşur.

4) Yönetimin Esasları (4-6 Günlük - Yönetici Gelişim Programı)

Etkinliği evrensel olarak kabul görmüş yönetim teknolojilerinin bütünsel bir yönetici gelişim modeli çerçevesiyle tecrübe edin.

Yönetimin Esasları (4-6 gün) 

Grup çalışmaları, vaka analizleriyle yürütülen sınıf eğitimi formatındadır yukardaki kurgudan  (MasterClass) farklı olarak temel yönetsel yetkinliklere (Geri bildirim, ikna, öz farkındalık, çatışma yönetimi, karar verme, zaman yönetimi vb) odaklandığımız 12-17 kişiyle sınırlı, min 4 gün süren bir eğitimdir. Kavramların/yetkinliklerin etkili bir şekilde anlaşılması için  üst üste inşa edilen (birbirleriyle bağlantılı) modüllerden oluşur.
Bir ya da iki hafta arayla 2+2 gün olarak yapılır, ev ödevi ve oturumlardan önce yapılması gereken okuma ve video izleme çalışmaları içerir.

5) Liderliğin Esasları (8-12 Günlük - İleri Yönetici Gelişim Programı)

Liderliğin Esasları (8-12 gün)
2+2+2+2+2+2 gün süren 12 günlük bir eğitimdir. Yönetimin Esasları oturumlarının içeriğinin yanı sıra Duygusal Zeka (Goleman modeli), Kritik Düşünme, Organizasyonel Değişim (Kotter modeli), Öz Farkındalık, Mavi Okyanus Inovasyon Modeli, Silolaşma, Stratejik Dizonans, Pazarlama Miyobisi, Kültürel Zeka (Hofsdete modeli) gibi ileri yönetim yetkinliklerine odaklanılır. Oturumlar arasında 4 haftaya kadar ara verilebilir. Ev ödevi ve oturumlardan önce yapılması gereken okuma ve video izleme çalışmaları içerir.
Kavramların/yetkinliklerin etkili bir şekilde anlaşılması için  üst üste inşa edilen (birbirleriyle bağlantılı) modüllerden oluşur.

6) Kurum İçi Yönetim & Liderlik Gelişim Programı (Yönetim Akademisi)

Detaylar, referanslar, kurgu ve içerik için iletişime geçiniz
Selim Geçit Şubat 2020

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *